UWAGA!!! FALSYFIKAT!!!

Ekspertyza » UWAGA!!! FALSYFIKAT!!!

Falsyfikaty i podróbki prac Nikifora są oferowane do zakupu na każdej internetowej platformie handlowej, na bazarach ze starociami, czy też w antykwariatach, galeriach i domach aukcyjnych. W większości tak dalece odbiegają od autentycznego malarstwa artysty, że można się tylko dziwić, że znajdują nadal nabywców i to za spore sumy pieniędzy. Nieświadomi kolekcjonerzy zamiast pogłębiać wiedzę merytoryczną na temat życia i twórczości Nikifora brną w kolekcje, których wartość nie przekroczy wartości makulatury. Oczywiście każdy decyduje za siebie i za to, co robi ze swoimi pieniędzmi, ale, jak sądzę, przy okazji deprecjonowana jest autentyczna wartość sztuki krynickiego artysty. Dodatkowo napędzany jest rynek falsyfikatów, pogarszając już i tak dość dramatyczną sytuację odnośnie Nikifora. Sytuację o tyle trudną, że nawet renomowane galerie i domy aukcyjne mają kłopot z identyfikacją prac oryginalnych Nikifora i poprzez sprzedaż wprowadzają do obiegu prace fałszywe. Można mieć tylko nadzieję, że nie jest to działanie umyślne na szkodę kupujących, którzy są zwykłymi konsumentami i mają z tego tytułu określone prawa. Kolekcjoner kierując się do znanej galerii zakłada, że oferowane tam malarstwo jest badane przez ekspertów i w związku z tym poprzez domniemanie może mieć pewność, że nabędzie oryginalną pracę.

Przeglądając latami archiwa aukcyjne wiodących galerii i domów aukcyjnych i to zarówno krajowych, jak i zagranicznych otrzymałem materiał na bazie, którego można się pokusić o podstawowe statystyki. Można przyjąć za zasadne stwierdzenie, że około 5 - 10 % oferowanych czy sprzedanych prac przypisywanych Nikiforowi nie jest jego autorstwa. Jest to liczba zaniżona z prostej przyczyny niemożności zbadania prac „w ręku” a opierając się jedynie na reprodukcji komputerowej. W przypadku wątpliwości, co do możliwości potwierdzenia autentyczności obraz taki jest pomijany i nie jest uwzględniony w statystyce a jego reprodukcję przechowuję w osobnym pliku „kwarantanna”.

W poniższej galerii będą publikowane reprodukcje falsyfikatów sprzedanych lub kiedyś oferowanych do sprzedaży w galeriach krajowych i zagranicznych bez wskazania galerii w której oferta nastąpiła. Sądzę, że pokazanie tych falsyfikatów może pomóc kolekcjonerom w ich własnej ocenie oferowanych im prac Nikifora.

Opracowanie niektórych falsyfikatów jest bardzo interesujące i jeżeli tylko zaistnieje taka potrzeba to chętnie wyjaśnię, na czym sprawa polega – zwłaszcza, jeżeli zgłosi się do mnie nabywca prezentowanego obrazu.

 

W CELU POWIĘKSZENIA PROSZĘ KLIKNĄĆ NA MINIATURĘ!